Egy normális demokráciában nem szokás, hogy két, egymástól független hatalmi ág közül az egyik megpróbálja ledöfni a másikat. Nem így nálunk. A devizahitelesek ügyében a Kúria és a kormány között július óta folyik az adok-kapok.
- Kép: hetek.hu
A Kúria egy konkrét döntésére reagálva Orbán Viktor júliusban mondta ki, hogy az igazságszolgáltatásnak el kell döntenie, vajon „hibás termék-e” a devizahitel. Darák Péter, a Kúria elnöke akkor még azt jelentette ki, hogy „politikai nyilatkozatok az ítélkezést nem befolyásolhatják, társadalmi kérdések azonnali megoldását pedig nem lehet várni a Kúriától. A társadalmi jelenségek politikai vetületeit a politika értékelheti, a bíróságok csupán annyit tehetnek, hogy nem engedik befolyásolni döntéseiket.” Ez utóbbi állítás kissé elhamarkodottnak bizonyult.
Fotó: nol.hu
Szeptember 6-án a miniszterelnök ultimátumot adott a bankoknak: amennyiben november 1-jéig nem módosítják a deviza-hitel szerződéseket, a kormány fogja megszüntetni a devizakölcsönöket. Orbán azt várja el a bankoktól, hogy ők viseljék a veszteségek nagy részét. Már ekkor elhangzott a miniszterelnök szájából a később megismételt demagóg mondat: “nekik (a bankoknak) kell alkalmazkodniuk a magyarokhoz, és nem a magyaroknak hozzájuk”. Ezek a mondatok „véletlenül” éppen azon a napon hangzottak el, amikor befejeződött az Orbán Viktor háza előtt emiatt tartott éhségsztrájk.
Valahol azt olvastam, hogy a Kúria elnöke mindössze két hétig bírt ellenállni a kormány részéről reá nehezedő politikai nyomásnak. Ez aljas rágalom. Darák Péter csaknem négy egész hónapig kitartott. Még október 17-én is így nyilatkozott: „a devizahiteles konstrukciót és annak alapvető vonásait érintően nincs napirenden jogegységi eljárás a Kúrián.”
Aztán az események felgyorsultak. Rogán Antal november 4-én közölte: azt „szeretnénk”, ha a devizahitelesek ügyében a Kúria jogegységi döntést hozna. Két nappal később a Kúria még mindig próbált szelíden ellenállni. Hajlott ugyan már arra, hogy jogegységi döntést hozzon, de hangsúlyozta, hogy se a kormány, se az érintett devizahitelesek, se a közvélemény ne várja, hogy az egész kérdéskomplexumot tisztázni tudják.
Orbán elégedetlennek tűnt ezzel a „puha” válasszal, ezért másnap pontosan megfogalmazta, hogy mit akar: „Arra kell sarkalnunk… a Kúriát, hogy előbb-utóbb tegyenek rendet ezen a területen. Ezt jogegységi döntésnek nevezik a mi szakmánkban. Tehát hozzanak egy olyan állásfoglalást, ami után a bírók az azonos tényállásokat azonos módon fogják megítélni, és azonos ítéletek születhetnek. Ha az igazságszolgáltatás nem áll az emberek oldalára, akkor a kormánynak kell majd odaállnia.“
Tegyünk egy kis kitérőt, és tisztázzuk, hogy a „mi szakmánkban” mi is az a jogegységi döntés. A törvény kétféle okot jelöl meg, ami indokolhatja a jogegységi eljárást: biztosítani kell az egységes ítélkezési gyakorlatot, vagy szükségessé vált a joggyakorlat továbbfejlesztése. Ez utóbbi a „gumiparagrafus”. A jogegységi döntésben foglaltak valamennyi bíróságra nézve kötelezőek.
A Kúria – miután az igazságügyminiszterrel konzultált, majd szervezett egy „szakmai tanácskozást” – hirtelen megvilágosodott és közleményt adott ki: most már ő maga is „szükségesnek tartja jogegységi határozat meghozatalát a deviza alapú kölcsönszerződések érvényességének kérdéseiben.”
Több se kellett Orbánnak, másnap Japánból már a jogegységi döntés tartalmára nézve is „útmutatást” adott a Kúriának: „vajon nem a bankoknak kellene-e viselniük – ahogy a józan erkölcsi érzék diktálná – az árfolyamváltozásból fakadó veszteséget? És vajon szabad-e a bankoknak egyoldalúan, az adós számára kedvezőtlenül módosítani a kamatot?”
A Kúria a december 16-ára kitűzött jogegységi ülésén hét elvi kérdést fog tárgyalni. A témákat – teljesen szokatlan módon – feltette a saját honlapjára.
Csoda-e ha ilyen előzmények után minden érintett és nem érintett egyaránt bizalmatlan a Kúriával szemben? Ha mindenki arra következtet, hogy a bíróság, mint önálló hatalmi ág függetlensége megszűnt? Hiszen – az iménti kronológiát áttekintve – egyértelművé vált, hogy ebben a párbajban a kormány lett, lesz az abszolút győztes. Kíméletlenül ledöfte az igazságszolgáltatást.
Kép: nadasdymuzeum.hu
Brac sziget-Supetar üdülési jog olcsón</
Tisztelt Bírónő, Kedves Zsuzsa!
Erről ennyit:
http://hvg.hu/itthon/20131203_Rogan_vizsgalatot_ker_Rezesova_luxus_hazi
“… [v]izsgálják ki a szabad lábra helyezés, a házi őrizet indokoltságát.”
Majd pont ez a kis pöcs, rogánjellegű létforma vizsgálja a bíróságot!? Szép baleset…
Maradtam tengermély hódolattal!
Indián