„Mindent szabad, amit a törvény nem tilt” Erre a filozófiára minden magánszemély teljes joggal hivatkozhat. Csak pont Matolcsy György nem. Persze, mint magánszemély, ő is. Akár cigánykereket is hányhat a Kossuth téren, hiszen azt sem tiltja törvény. De a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke szájából ez nem hangozhat(na) el. Vagy ha mégis, úgy szakmailag is, emberileg is alkalmatlan a pozíciójára.
Az MNB-ről külön törvény rendelkezik. Jó hosszú. Ez határozza meg, hogy mi az MNB feladata: mindenekelőtt a nemzeti valuta értékállóságának megőrzése. Persze sok egyéb is, de az bizonyosan nem, hogy mintegy 200 milliárd forintot költsön el ingatlanvásárlásokra és arra, hogy az „idejét múlt neoliberális tanok” helyett „fordulatot” hajtson végre a pénzügyi oktatásban.
Az MNB a beszedett bírságokból származó bevételét arra fordíthatja, amit a jegybanktörvény engedélyez. Ezek: közgazdasági, pénzügyi szakemberképzés, kutatások támogatása, a pénzügyi tudatosság és az ehhez kapcsolódó oktatási és kutatási infrastruktúra fejlesztése, karitatív célok és alapítványok támogatása.
Matolcsy már akkor is – enyhén szólva – csúsztat, amikor arra hivatkozik, hogy a törvény szerint a bírságból befolyt összeget ezekre kell fordítania. Ez egyszerűen nem igaz. Az, hogy erre fordítható, az csupán azt jelenti, hogy másra nem. Lehet, hogy a japán – magyar rokonságkutatás helyett jobb lett volna a magyar nyelvet tanulmányoznia?
Arról már nem is szólva, hogy azt az összeget, amit nem ezekre a célokra használ fel, az eredménytartalék javára kell elszámolnia.
Ne bonyolódjunk bele az eredménytartalék fogalmába, mert az messzire vezetne. Nem tudjuk ugyanis, mennyi a beszedett bírság összege. Nem tudjuk azt sem, ellenőrizte-e az MNB hisztérikus költekezéseit bárki, aki erre jogosult.
Az MNB említett pénzügyi tranzakcióit kizárólag saját felügyelő bizottsága és belső ellenőrzése kontollálhatja. Felügyelő bizottság jelenleg éppen nincs, a korábbi belső ellenőrzés vezetőjét pedig – Isten és Matolcsy tudja, miért – már rég kirúgták. Igaz, a törvény alapján az MNB elnöke félévenként írásban köteles beszámolni az Országgyűlés gazdasági ügyekért felelős állandó bizottságának, emellett az Országgyűlés elnökének, vagy a gazdasági bizottság elnökének kérésére rendkívüli beszámolásra is köteles. És itt a kör bezárult. Magam előtt látom, amint Kövér László, vagy Rogán Antal tombolva rendeli a bizottság elé Matolcsyt, hogy beszámoltassa a többszáz milliárd sorsáról.
Matolcsy álszent módon az MNB új társadalmi felelősségvállalási stratégiájára (ismertebb rövidítésén CSR-re) hivatkozik. Legalábbis az MNB alapítványainak nyújtott támogatások ügyében. A CSR egész röviden azt jelenti, hogy a cégek működésük során figyelembe veszik a társadalom érdekeit. Tényleg ez jellemezné az MNB költéseit?
Matolcsy úr figyelmébe ajánlom saját CSR stratégiájuk egy mondatát: „a jegybank… adományozással és önkéntes tevékenységgel hozzá kíván járulni… a hátrányos helyzetű emberek és csoportok életminőségének, esélyegyenlőségének javításához, valamint a rendkívüli élethelyzetek okozta nehézségek enyhítéséhez.”
Remélem, a tiszaroffi kastélyban, esetleg az Eiffel palotában lesz a legújabb hajléktalan szálló.
Brac sziget-Supetar üdülési jog olcsón</
Matolcsy értelmezése tipikus fideszes.
Talán még sokan emlékeznek arra, hogy a fidesz egykoron (még a FICO Kft. idején) sérelmezte, hogy a sajtó fidesz cégekként jellemzte a fidesz gazdasági vállalkozásait. Mert azok nem fidesz-cégek, szólt egykoron a bírósági verdikt,legfeljebb csak fidesz-közeliek.
De említhetném az első Orbán-kormány alatt a mai államelnök, Áder János (akkoriban még mindt házelnökként tett) értelmezését.
Az akkori házszabály szerint az Országgyűlést MINDEN HÉTEN össze kellett hívni.
Áder János ezt úgy forgatta ki, hogy minden OLYAN héten, amikor én összehívom (az Országgyűlést). És így lett a “minden héten”-ből minden harmadik héten.
De ha Matolcsy kiforgatott gondolatmenetét és értelmezését vennénk alapul, akkor azt is mondhatnánk, hogy bárkinek szabad (bármilyen) bűncselekményt elkövetnie, hiszen a törvény semmilyen bűncselekmény elkövetését nem tiltja.
Csak szankcionálja. És most isten ment, hogy ötleteket adjak.
(Mindezt csak azért mondtam el ilyen élesen kisarkított példával, hogy értékeltessem: milyen veszélyes lehet az, ha valaki ennyire kiforgatja a normákat az eredeti jelentéséből)