JogÁsz

A nagy átverés

Vajúdtak a hegyek és egeret szültek. Az „adósmentő” csomagot.

Orbán Viktor szerint „a hiteleket érintő törvényi változtatásokkal a kormány mintegy ezermilliárd forintot irányít át a bankoktól az emberekhez”. Volt ugyan arról szó, hogy ezt a forintosítással tesszük meg – folytatta a nagy kamut a miniszterelnök – de a bíróság döntése miatt ezt a célt végül az elszámoltatással tudjuk elérni. Hasonló melldöngető nyilatkozatot tett Trócsányi László igazságügyi miniszter is, nem röstellve azt állítani, hogy “alkotmányos megoldás született a devizahitelesek ügyének rendezésére”.

 

Trócsányi László Fotó: szegedma.hu

Trócsányi László
Fotó: szegedma.hu

Szögezzük le: szó sincs alkotmányos megoldásról. A nyáron hozott törvény ezer sebből vérzik és egy valamirevaló Alkotmánybíróságnak kötelessége lett volna megsemmisíteni ezt a jogszabályt. A törvény számos rendelkezése ugyanis alkotmányellenes, mert sérti a visszaható jogalkotás tilalmát, felrúgja az elévülési szabályokat, tisztességtelennek minősít jogszabályon alapuló szerződéses rendelkezéseket és sérti a bírói függetlenséget, hogy csak a leglényegesebbeket említsem. Kiss László alkotmánybíró különvéleményében kiemelte: “Ilyen érvelés alapján ad absurdum akár odáig is eljuthatnánk, hogy a néplélekre hivatkozva teszünk kérdésessé meglévő jogviszonyokat”.

 

néplélek

Kép: taltosdob.hu

De hagyjuk most a jogászkodást és vegyük szemügyre, mi történt e témában az elmúlt évtizedben. A devizahitelezést az első Orbán-kormány idején, 2001-ben vezették be. A gazdasági válság és a forint mélyrepülése miatt mintegy félmillió devizahiteles került kilátástalan helyzetbe. 2011-ben (második Orbán kormány) pénzügyi szakemberek már szorgalmazták a hitelek forintosítását és azt, hogy az ezzel kapcsolatos terheket osszák meg a bankok, az ügyfelek és az állam között. Így a törlesztőrészletek 40-45 százalékkal csökkenhettek volna. hiszen a svájci frank árfolyama akkor 210 Ft volt.

Ehelyett azonban a végtörlesztést vezette be a Fidesz uralta parlament. Vajon kinek kedvezett ezzel? Annak a felső középosztálynak, amelynek volt annyi pénze, hogy többmilliós hitelét egyösszegben tudta kifizetni. Az átváltási árfolyam 180 Ft volt a svájci frank, és 250 Ft az euró esetében. Így a bankok mintegy 370 milliárdos tőketartozást engedtek el, ami ügyfelenként átlagosan több mint 2 millió Ft adósság-elengedést jelentett. A lecsökkentett tartozásokból 260 milliárdot kellett a bankoknak állniuk, így a gazdagok megsegítése mellett egy másik cél is megvalósult: jól ki lehetett babrálni a külföldi bankokkal.

gazdagoknak segített

Foto: Tury Gergely

 

A mostani, látványosnak tűnő rendelkezések az adósságok legkisebb részét érintik: az elszámolás kizárólag az árfolyamrés és az egyoldalú kamatemelések miatti túlfizetéseket érinti. A törlesztőrészletek növekedésének legnagyobb hányadát pedig nem ezek, hanem az árfolyamváltozás jelenti. Annak viszont most minden terhét az adós viseli. Ráadásul a forintosítás a jelenlegi piaci árfolyamon, vagyis az eurónál 309, míg a svájci franknál 256,5 Ft-on történik. Hogy mi ebben az adósságmentés? Ez jó kérdés, hiszen aktuális piaci árfolyamon eddig is bárki átválthatta a devizaalapú hitelét.

 Egy ezzel foglalkozó ügyvéd szerint a nagy szemfényvesztésnek egy másik célja is megvalósulhat: el lehet érni vele, hogy a külföldi bankok kivonuljanak és valóra váljon Orbán álma: magyar népnek magyar bankot!

Magyar népnek magyar bankot

Mindjárt megvesszük
Fotó: csabaradio.hu

Az pedig, hogy “járulékos veszteségként” szétverték a Ptk.-t és a bírósági eljárásokat, a Fideszt – szokás szerint – a legkevésbé sem izgatja.

Szétverik a Ptk.-t

Jól szétverték
Kép: ptk2013.hu

Brac sziget-Supetar üdülési jog olcsón</

 

t_24694617

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!